Dobrze zaprojektowana garderoba powinna być przede wszystkim ergonomiczna, ale ważne są również kwestie estetyczne. Dobrze zaprojektowana szafa w szafie otwartej powinna być podzielona. Jeśli korzysta z niego kilka osób jednocześnie, warto mieć osobną sekcję dla każdego mieszkańca.

Planując, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które ułatwią nam korzystanie z sypialni. Przed zaplanowaniem konkretnego wyposażenia garderoby, każdy przyszły jej użytkownik powinien dokonać inwentaryzacji swojej garderoby, spisać i zaplanować, jakie elementy będą się w niej znajdować. Kolejnym krokiem będzie analiza aktualnego układu garderoby, półki, szuflady. Na tej podstawie możemy zacząć planowanie naszej nowej garderoby.

Garderoba – wymiary i odległości

Dobrze zaprojektowana szafa powinna mieć głębokość co najmniej 60 cm, gdy wieszaki są zawieszone równolegle do drzwi i co najmniej 45 cm, gdy wieszaki są ustawione prostopadle do drzwi. W zależności od tego, co planujesz przechowywać, drążek na ubrania będzie wisiał na różnych wysokościach.

Płaszcze i długie spódnice wieszamy na wysokości 170-180 cm. Długa spódnica, marynarka, płaszcz średniej długości, metr wysokości. Na tej samej wysokości znajdzie się drążek do wieszania koszul. Krótkie koszule wymagają mniej więcej 50-60 cm przestrzeni, natomiast spodnie na wieszakach mają już 70 cm.

W dobrze zaprojektowanej szafie oprócz drążków powinny znaleźć się: półki, szuflady, kosze, wieszaki na torby, paski i wieszaki na spodnie. Do szaf wysokich warto zamontować pantografy, czyli drążki montowane na wysięgnikach, które można regulować i opuszczać, aby ułatwić dostęp do odzieży.