Własny dom To marzenie wielu osób. Jednak od planów do realizacji zazwyczaj wjedzie daleka droga. Pierwszym pierwszym etapem inwestycji jest zazwyczaj zakup działki budowlanej. Potem przychodzi czas na wybór odpowiedniego projektu.

Jak wybrać dobrego architekta?

Budując dom możemy zdecydować się na projekt z katalogu. To tańsza i szybsza opcja. Jednak jeśli marzy nam się dom skrojony na miarę, to musimy poszukać architekta, który pomoże zrealizować naszą wizję.

Szukając fachowca warto zwrócić uwagę na jego wcześniejsze projekty. Każdy architekt ma swój własny, niepowtarzalne styl. Dlatego jeżeli marzymy o domu w stylu szlacheckiego dworku, to raczej unikajmy projektantów którzy preferują nowoczesny, minimalistyczny styl. W takim przypadku wizję inwestora i architekta mogą być zbyt różne. Będzie prawdopodobnie dochodziło do niepotrzebnych spięć. Strzałem w dziesiątkę będzie ktoś, to ceni podobną estetykę.

Warto wybrać fachowca z okolicy. To znacznie łatwiej rozwiązanie problemów, które pojawią się na budowie. I nie oszukujemy się kłopoty czy opóźnienia pojawiają się wcześniej czy później. Bez względu na to jak bardzo jesteśmy zaangażowani w budowę. Architekt w okolicy będzie mógł sprawniej współpracować z wykonawcami.

Bardzo ważne jest też pierwsze wrażenie. Nawet w czasie wstępnej rozmowy jesteśmy w stanie ocenić czy nadajemy z architektem na tych samych falach. Po drugie zastanówmy się czy wybrany przez nas fachowiec umie rozwiać nasze wątpliwości dotyczące budowy domu. Dobry architekt powinien poznać nasze potrzeby i oczekiwania. Dopiero po takiej rozmowie może przedstawić ewentualne rozwiązania.