Oszacowanie kosztów remontu mieszkania jest trudne. Głównie dlatego, że bardzo szybko zmieniają się ceny materiałów budowlanych.

Ponadto nawet jeśli zaplanujemy konkretne prace, może się okazać, że potrzebne będą jeszcze dodatkowe modernizacji. A to generuje dodatkowe koszty, na które często nie byliśmy przygotowani. Czy można to jakoś przewidzieć?

Ile trzeba odłożyć na kompleksowy remont mieszkania?

Obecnie szacunkowa cena kompleksowego remontu mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych wynosi 40-50 tysięcy złotych! Skąd bierze się taka cena?

Przede wszystkim odświeżając całe mieszkanie, wymieniając podłogi, instalacje czy też zmieniając kafelki w łazience, musimy dużo wydać na samą robociznę. Szacunkowo aż połowa kosztów, to właśnie kwota, którą trzeba zapłacić firmie remontowej. Druga część to ceny materiałów budowlanych i wyposażenia. Czy można zrobić remont mieszkania taniej? Oczywiście.

Na czym można, a na czym nie warto oszczędzać

Zaufana firma budowlana to skarb. Na usługach fachowca nie warto oszczędzać. Zwłaszcza jeśli mamy pewność, że wykona on wszystkie prace z najwyższą starannością. Jeśli jednak chcemy nieco oszczędzić, możemy część prac wykonać sami. Wyniesienie mebli, wyczyszczenie ścian przed malowaniem, demontaż starej kabiny prysznicowej itd. to niektóre z prac, które trzeba wykonać, a można je zrobić samodzielnie. Nie warto też oszczędzać na materiałach budowlanych, zwłaszcza jeśli liczymy, że mieszkanie po remoncie ma nam służyć kilka — kilkanaście lat. Lepiej wybrać produkty ze średniej, a nawet z wyższej półki niż te najtańsze. Najwyżej oszczędzimy na dodatkach, którymi chcemy udekorować później mieszkanie.