Usługi remontowe nigdy nie były tanie. Dlatego osoby stające przed decyzją o renowacji mieszkania, zawsze zastanawiają się, jak na tym oszczędzić. A nawet mogą pomyśleć, że zrobienie remontu samemu będzie najtańsze. Co ciekawe wiele prac, można wykonać samodzielnie i faktycznie będzie to tańsze. Ale są też prace, które choćby przez zakres wiedzy musi wykonać profesjonalista. Czy robienie remontu samodzielnie to na pewno dobry pomysł?

Prace, które można wykonać samemu

Przed remontem dobrze jest się zastanowić, co chcemy zmienić w mieszkaniu. A także sprawdzić, czy wszystkie instalacje działają jak trzeba. Jeżeli planujemy większe zmiany w łazience, jak np. wymianę kabiny prysznicowej, dobrze jest też sprawdzić, czy nie trzeba będzie zmienić miejsce przyłącza do kanalizacji. Ten element, choć wydaje się mało istotny, może być jednak ważny, ponieważ samodzielnie nie będziemy w stanie zmienić jego położenia.

Co możemy jednak zrobić sami? Prace takie jak pomalowanie ścian i sufitów wymagać od nas będą tylko posiadania drabiny, taśmy malarskiej i zestawu wałków. Są bardzo proste i każdy może się za nie zabrać. Także zerwanie i położenie tapety nie będzie trudne, ale warto zarezerwować sobie na tę pracę co najmniej kilka godzin. Zamiast skuwać kafle ceramiczne na podłogach lub ścianach, można położyć na nich płytki winylowe. Są one dość cienkie, ale wytrzymałe. Nadają się zarówno do kuchni, jak i łazienki. Położenie ich nie jest trudne, a w szybki sposób mogą odmienić całe pomieszczenie. A co z kaflami ceramicznymi? Niekoniecznie jest to dobry pomysł, ponieważ musimy mieć sprzęt do przycinania ich na wymiar, który jest dość drogi i do jednorazowego remontu zakup takiej maszyny nie będzie opłacalny.